בלוג קאונט


אהוד מנור

Ehud_Manor_and_Herzog

אהוד מנור היה פזמונאי, מתרגם, שדרן רדיו ומנחה טלוויזיה ישראלי,זכה בחתן פרס ישראל לזמר עברי בשנת 1998. אהוד מנור נולד בבנימינה בשנת 1941 בשם אהוד ויינר, למשפחה אשר עסקה בתחום הבנייה בעסקי האבנים לבנייה. את ילדותו העביר אהוד מנור בין בנימינה לחיפה, אשר שם למד בבית ספר הריאלי.

אביו של מנור נפטר בהיותו נער בן 15. בצה"ל שירת אהוד מנור בחיל הנדסה ואף יצא לקורס קצינים ושירת בתפקידי קצין חבלה. לאחר השירות הצבאי עזב מנור את בנימינה ונדד לירושלים על מנת ללמוד באוניברסיטה העברית תואר ראשון בפסיכולוגיה וספרות אנגלית. לאחר מכן נסע מנור לניו יורק ללמוד תקשורת המונים בעקבות תפקיד שאליו התקבל ברדיו קול ישראל בתור עורך מוזיקה. בניו יורק הכי מנור את אשתו עופרה פוקס, השניים התחתנו ונולדו להם שלושה ילדים, גלי, ליבי ויהודה.

בנם הצעיר נקרא יהודה על שם אחיו הקטן של אהוד מנור, שנפל במלחמת ההתשה בשנת 1968 ועליו נכתב שירו של מנור, "אחי הצעיר יהודה" ו-"בן יפה נולד".מותו של אחיו היווה השראה לרבים משיריו של אהוד מנור במרוצת השנים כאשר גם השיר "אין לי ארץ אחרת" מדבר על נופלו של אחיו.

אהוד מנור הגיש תוכניות טלוויזיה רבות אשר עסקו בנושאים כמו תרבות, מוזיקה, תכניות אירוח ועוד, כאשר בין התוכניות שאותם הגיש בערוץ הראשון היו מפגש אמנים, בצוותא, זמרת הארץ, עד פופ, סופשבוע, הילוך חוזר ועוד. במהלך שנות השבעים כתב מנור מספר רב של פזמונים ואף תרגם מספר מחזות מאנגלית לעברית, בעוד שבשנת 1981 השלים מנור תואר שני בספרות אנגלית מאוניברסיטת קיימבריג' שבאנגליה.

בשנת 1995 זכה מנור בפרס אקו"ם למפעל חיים בתחום המוזיקה והפזמונאות ובשנת 1998 כאמור זכה מנור בחתן פרס ישראל בתחום זמר עברי.מנור, שהיה מעשן כבד חלה בסרטן הריאות ממנו הצליח להחלים אך נפטר זמן קצר לאחר מכן מדום לב שהוא רק בן 63.

הנצחתו של אהוד מנור לא פסחה על תכנית החינוך של משרד החינוך, אולמות תיאטרון ברחבי הארץ, רחובות בערים הגדולות ואפילו על רשת האינטרנט כאשר גוגל פרסמה ביום השנה העשירי למותו דודל שלו עם השיר לעולם בעקבות השמש.

https://www.youtube.com/watch?v=G9H76cqyM14