בלוג קאונט


חשמלאי

בעידן שלנו, בו המון דברים בהם אנו משתמשים ביום – יום מבוססים על אנרגיית החשמל שמלווה אותנו בבית, בעבודה, בלילות ובמקומות חשוכים. כל מכשירי האלקטרוניקה מבוססים על אנרגיית החשמל וכשיש תקלה הדבר לפעמים הוא "אסון" עבורנו – במיוחד בימי הקיץ החמים של השנה.

הקיץ בישראל הוא קיץ חם בדרך כלל. החום לעיתים מעיק מאוד מאחר והוא מגיע עם לחות כבדה מאוד. ישראל שוכנת ליד הים ולכן הלחות היא כבדה במיוחד באזור מישור החוף. גם באזור הכנרת והבקעה יש חום רב ולחות גבוהה ונדמה כי בכל שנה המצב מחמיר אף יותר והחום הופך לקיצוני מבחינת המעלות. (שיא מעלות החום עומד על 54° בטירת צבי שנמדד לפני 50 שנה לערך ובשנה שעברה נמדדו בנערן 51 מעלות חום). לכן יש צורך לקרר את הבניינים והבתים שנמצאים בכל עיר כמעט בכל אזור בארץ.

ישנם מגוון אמצעי קירור שונים המשמשים אותנו בעיקר בימי הקיץ החמים, שמופעלים באמצעות אנרגיית החשמל לתיעול זרמי האוויר הקרים אל תוך המבנה אליו זרם האוויר מיועד. הדרך המקובלת והנפוצה כיום היא קירור המבנה באמצעות מזגנים או מאווררים. איך המזגנים פועלים?  המזגן מתחבר לחשמל שמועבר באמצעות הכבלים בבית ובכך הוא מקבל את האנרגיה הדרושה על מנת לקחת את האוויר הקיים, לסנן אותו, לקרר ולהזרים את האוויר הקר בחדר בו הוא פועל. אותו הדבר לגבי המאווררים אך הם צורכים פחות חשמל ולא מסננים את האוויר אלא דוחסים אותו בעוצמה רבה יותר וכך זרם האוויר חזק יותר.

למזגני אוויר גדולים וחזקים המשמשים את רוב האנשים יש צורך בהתקנת שקעי כוח מיוחדים שהם מתבצעים על ידי חשמלאי מוסמך.

מהו בעצם תפקידו של החשמלאי?

תפקידו של החשמלאי הוא להקים מערכות חשמל עבור מכונות או מכשירים, לתחזק אותן ולטפל בתקלות שלעתים מתרחשות במערכות הבניינים, הבתים הפרטיים, המשרדים ובשטחים הציבוריים. רוב עבודתו של החשמלאי מתבצעת מחוץ למשרד או ממעבדת החשמל שלו והוא נדרש לבצע אותה בכל מזג אוויר, דבר המוביל לרמת סיכון גבוהה הנדרשת לעבודה זו ולכן החשמלאים נעזרים באביזרי מיגון רבים בעיקר מבודדי חשמל על מנת לשמור על חייהם במהלך השירות שהם מספקים.