בלוג קאונט


אירינה נבזלין

אירנה נזבלין

אירינה נבזלין, בת 32, נולדה ברוסיה והיא בתו של המיליארדר ליאוניד נבזלין.

לפי דיווחים בתקשורת, לאחרונה מנהלת אירינה נבזלין זוגיות עם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין.

בשביל אדלשטיין זהו פרק ב', שכן הוא התאלמן לפני כשנה וחצי מאשתו הראשונה.

אירינה נבזלין חיה ביחד עם כל משפחתה ברוסיה עד גיל 25, אך לאחר עלייתו של פוטין לשלטון רוסיה ובחירתו לנשיאות, מצאה משפחתה של אירינה נבזלין קשיים רבים ברוסיה ולא יכלה עוד להשאר שם.

הסיבות לכך שלא יכלה עוד להשאר שם היו פוליטיות גרידא, אביה ליאוניד נבזלין ושותפו העיסקי מיכאל חודורקובסקי, אשר היו אופוזיציונרים מובהקים למשטר פוטין וחברים קשורים של הנשיא לשעבר בוריס ילצין, אשר לו הם עזרו להיבחר בבחירות לנשיאות שהתקיימו ברוסיה בשנת 1996, החלו להרגיש נרדפים מצידו של הנשיא המכהן ולדימיר פוטין.

העובדה לרדיפה שלהם הייתה נעוצה בכך שהשניים מימנו מפלגות דמוקרטיות ברוסיה, כאלה שמתנגדות לשלטונו של פוטין, בעיקר באמצעות החברה שלהם, דבר שגרם לפוטין לרדוף אותם.

על ליאוניד נבזלין שבנוסף למימון כספי של מפלגות דמוקרטיות טען לשחיתויות שלטוניות, הוטל עונש מאסר עולם, כאשר נשפט שלא בנוכחותו בשנת 2008.

ליאוניד נבזלין עלה לארץ, קיבל אזרחות ויחד עימה קיבל מקלט מדיני בארץ מפני הרדיפה של שלטון פוטין.

מאוחר יותר לאחר תום המשפט בעניינו ברוסיה, אשר רבים טענו שהיה משפט ראווה על מנת להשתיק את מתנגדיו של פוטין, שלחו שלטונות רוסיה מספר בקשות הסגרה של נבזלין לישראל אך המדינה דחתה אותם על הסף שכן הן מבוססות על ראיות שאינן קבילות בישראל.

שותפו מיכאיל חודורקובסקי לא הצליח לחמוק מציפורני המשטר והוא נעצר בשנת 2003 בגין טענות להעלמת מס והלבנת הון.

חודורקובסקי אשר היה נחשב לאיש העשיר באירופה עד אותה עת עם הון אשר היה מוערך ב-16 מיליארד דולר, הוחזר בתנאים קשים מאוד, ועורך דינו ניסה לעורר את הקהילה הבין לאומית לעשות משהו בנידון ולנסות ליצור לחצים על פוטין שישחרר אותו בטענה שהוא מנסה להשתיק את מתנגדיו.

הקריאות לא עזרו ומיכאיל חודורקובסקי נשלח למאסר של 9 שנים שלאחר מכן קוצר ל-8 שנים בעקבות ערעורו.